Návrhy na zlepšenie prístupu verejnosti k vodným plochám

.

v zmysle Odporúčania č. (81) 8 výboru ministrov členských štátov pre šport a pohybové rekreácie a ochranu životného prostredia na vnútrozemských vodných plochách.

1. Definovať v slovenskej legislatíve vo vzťahu k vodným plochám pojem „športová zóna“ ako časť vodnej plochy a bezpečná časť brehu (pláž), ktoré sú vhodné na šport pre všetkých, a pre ktoré platia osobitné pravidlá.

2. Vypracovať pre športové zóny osobitné legislatívne pravidlá.
a. Pravidlá tvorby a údržby
Úpravu brehov, tzn. zmenu nebezpečných brehov na bezpečné, v športových zónach zaradiť len medzi tzv. „Ohlasovaciu povinnosť“ podľa § 55 ods. (2) zákona č. 50/1976 Zb.
b. Pravidlá ochrany prírody
V športových zónach primerane obmedziť platnosť jednotlivých ustanovení zákona č. 543 2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny. Údržbu brehov od náletových drevín v športových zónach zaradiť medzi výnimky v zmysle § 47 ods. (4) cit. zákona, v ktorých sa súhlas nevyžaduje.
c. Vlastnícke práva majiteľov pozemkov
Obmedziť vlastnícke práva majiteľov pozemkov ležiacich medzi komunikáciou a športovou zónou – uloženie ťarchy na prechod verejnosti.

3. Pre športové zóny vypracovať kódex.
Kódex by mal obsahovať okrem športových pravidiel jednotlivých športov pre všetkých tiež pravidlá správania sa vo vzťahu k bezpečnosti a ochrane zdravia, k ochrane prírody, k majetku, k rybárstvu a iným záujmom verejnosti. Tabuľka s kódexom a označením danej športovej zóny by mala byť umiestnená na viditeľnom mieste brehu.

4. Zaviesť štátny regulačný systém pre plány, tvorbu a rekonštrukcie vodných plôch s ohľadom na funkciu športu.
Vytvoriť samostatný orgán pre štátnu správu športu pre všetkých a evidenciu a reguláciu športových zón a ich kódexov.
Definovať jeho pôsobnosť ako dotknutého orgánu informovaného o všetkých plánoch, realizáciách a rekonštrukciách vodných plôch, ktorý bude v reálnom čase primerane reagovať na tieto aktivity v súlade s cieľom rozvoja športu pre všetkých.
Neexistujú žiadne témy alebo príspevky v tomto fóre.

Späť na Obsah fóra

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

Oprávnenia fóra

Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete zasielať súbory v tomto fóre

cron